Panasonic Electronic Components ELC-09D562F
ELC-09D562F picture photo
Mfg. Part Number
ELC-09D562F
Brief Description
FIXED IND 5.6MH 110MA 12.6 OHM
Datasheet Download
ELC-09D562F.pdf
Availability of ELC-09D562F
QUANTITY
ELC-09D562F Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-09D562F
Internal Part NumberEIS-ELC-09D562F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series09D
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance5.6mH
Tolerance±10%
Current Rating110mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)12.6 Ohm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)0.350" (8.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-09D562F
Related LinksELC-0, ELC-09D562F Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-09D562F Details Description
Related parts for ELC-09D562F
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 4TMLF datasheet.pdf
TORX KEY T-HANDLE IP9 3.94" datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IP CORE ETH MAC TRI-SPEED XP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 38MM datasheet.pdf
23+23 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
COVER SR BTS 7 KIT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf