Panasonic Electronic Components ELC-09D821F
ELC-09D821F picture photo
Mfg. Part Number
ELC-09D821F
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 820UH 300MA 1.6 OHM TH
Datasheet Download
ELC-09D821F.pdf
Availability of ELC-09D821F
QUANTITY
ELC-09D821F Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-09D821F
Internal Part NumberEIS-ELC-09D821F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series09D
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance820µH
Tolerance±10%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.6 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)0.350" (8.90mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-09D821F
Related LinksELC-0, ELC-09D821F Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-09D821F Details Description
Related parts for ELC-09D821F
RES SMD 191K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC COMPARATOR SGL HI VOLT 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 1.5GHZ 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 10.54MM datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 OMNIDIRECT BLK datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf