Panasonic Electronic Components ELC-10D820E
ELC-10D820E picture photo
Mfg. Part Number
ELC-10D820E
Brief Description
FIXED IND 82UH 1.8A 95 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-10D820E.pdf
Availability of ELC-10D820E
QUANTITY
ELC-10D820E Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-10D820E
Internal Part NumberEIS-ELC-10D820E
Material - Core-
Inductance82µH
Tolerance±10%
Current Rating1.8A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)95 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-10D820E
Related LinksELC-1, ELC-10D820E Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-10D820E Details Description
Related parts for ELC-10D820E
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 165CABGA datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR QUAD 14SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 500V 0.054A TO92-3 datasheet.pdf
CAP FILM 160PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 400VDC datasheet.pdf