Panasonic Electronic Components ELC-10D8R2E
ELC-10D8R2E picture photo
Mfg. Part Number
ELC-10D8R2E
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 4A 24 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-10D8R2E.pdf
Availability of ELC-10D8R2E
QUANTITY
ELC-10D8R2E Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-10D8R2E
Internal Part NumberEIS-ELC-10D8R2E
Material - Core-
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)24 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-10D8R2E
Related LinksELC-1, ELC-10D8R2E Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-10D8R2E Details Description
Related parts for ELC-10D8R2E
UPS 800VA 475W 7OUT RJ45 datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf