Panasonic Electronic Components ELC-10E181L
ELC-10E181L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-10E181L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180UH 740MA 290 MOHM
Datasheet Download
ELC-10E181L.pdf
Availability of ELC-10E181L
QUANTITY
ELC-10E181L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-10E181L
Internal Part NumberEIS-ELC-10E181L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series10E
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance180µH
Tolerance±10%
Current Rating740mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)290 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-10E181L
Related LinksELC-1, ELC-10E181L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-10E181L Details Description
Related parts for ELC-10E181L
IC DGTL POT 6CH 256POS 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER SPRING 47POS SLD CUP datasheet.pdf
CB BTS FT 8 ASY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 0.0267 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf
CAP POLY 1000UF 20% 16V T/H datasheet.pdf