Panasonic Electronic Components ELC-12D332E
ELC-12D332E picture photo
Mfg. Part Number
ELC-12D332E
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3MH 480MA 2.37 OHM
Datasheet Download
ELC-12D332E.pdf
Availability of ELC-12D332E
QUANTITY
ELC-12D332E Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-12D332E
Internal Part NumberEIS-ELC-12D332E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series12D
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance3.3mH
Tolerance±10%
Current Rating480mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.37 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-12D332E
Related LinksELC-1, ELC-12D332E Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-12D332E Details Description
Related parts for ELC-12D332E
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 56POS .156 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 40K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
D4SL-N2VFG-N datasheet.pdf
GT 3C 3#0 PIN PLUG datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 48MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf