Panasonic Electronic Components ELC-12E121L
ELC-12E121L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-12E121L
Brief Description
FIXED IND 120UH 1.2A 160 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-12E121L.pdf
Availability of ELC-12E121L
QUANTITY
ELC-12E121L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-12E121L
Internal Part NumberEIS-ELC-12E121L
Material - Core-
Inductance120µH
Tolerance±10%
Current Rating1.2A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-12E121L
Related LinksELC-1, ELC-12E121L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-12E121L Details Description
Related parts for ELC-12E121L
IDC CABLE - HSC40H/AE40G/HSC40H datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUFFER ZD 1:5 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 169 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
T5007, 1N/C + 1N/O, FLEX 1 ACTUA datasheet.pdf
ENCLOSURE 3U 75HP 434MM HEAVY datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ16B PG21 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf