Panasonic Electronic Components ELC-12E180L
ELC-12E180L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-12E180L
Brief Description
FIXED IND 18UH 3.1A 30 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-12E180L.pdf
Availability of ELC-12E180L
QUANTITY
ELC-12E180L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-12E180L
Internal Part NumberEIS-ELC-12E180L
Material - Core-
Inductance18µH
Tolerance±20%
Current Rating3.1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-12E180L
Related LinksELC-1, ELC-12E180L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-12E180L Details Description
Related parts for ELC-12E180L
DIODE ZENER 27V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .300 14POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 47UF 10V X7R SMD datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 10W 0.01% RADIAL datasheet.pdf