Panasonic Electronic Components ELC-12E222L
ELC-12E222L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-12E222L
Brief Description
FIXED IND 2.2MH 300MA 2.5 OHM TH
Datasheet Download
ELC-12E222L.pdf
Availability of ELC-12E222L
QUANTITY
ELC-12E222L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-12E222L
Internal Part NumberEIS-ELC-12E222L
FamilyFixed Inductors
Series12E
Material - Core-
Inductance2.2mH
Tolerance±10%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.5 Ohm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-12E222L
Related LinksELC-1, ELC-12E222L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-12E222L Details Description
Related parts for ELC-12E222L
CABLE FLAT FLEX .5MM 7POS .35M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MOSFET 6N-CH 100V 90A 24-SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
2.5 APPLI-M 6CKT OEW V2 4 RED datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 450MA 130 MOHM datasheet.pdf
MICRO 31 M 72" RBW JACKP datasheet.pdf