Panasonic Electronic Components ELC-12E822L
ELC-12E822L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-12E822L
Brief Description
FIXED IND 8.2MH 140MA 10.9 OHM
Datasheet Download
ELC-12E822L.pdf
Availability of ELC-12E822L
QUANTITY
ELC-12E822L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-12E822L
Internal Part NumberEIS-ELC-12E822L
FamilyFixed Inductors
Series12E
Material - Core-
Inductance8.2mH
Tolerance±10%
Current Rating140mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)10.9 Ohm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-12E822L
Related LinksELC-1, ELC-12E822L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-12E822L Details Description
Related parts for ELC-12E822L
CONN PC/104 RCPT 104POS UNKEYED datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOEIAJ datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT GREEN CC 0.3" datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W SGL 12V OUT SIP4 datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
PNL MNT BLUE W/WIRE 12" datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 9 POS METAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC DO-214AC datasheet.pdf
26500 15C 15#20 S BY PLUG WC datasheet.pdf
Dual Bootstrapped 12 V MOSFET Driver with Output Disable IC datasheet.pdf