Panasonic Electronic Components ELC-15E102L
ELC-15E102L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-15E102L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 950MA 490 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-15E102L.pdf
Availability of ELC-15E102L
QUANTITY
ELC-15E102L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-15E102L
Internal Part NumberEIS-ELC-15E102L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series15E-L
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±10%
Current Rating950mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)490 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 3 Leads
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-15E102L
Related LinksELC-1, ELC-15E102L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-15E102L Details Description
Related parts for ELC-15E102L
IC TXRX RS232 1MBPS SD 28-SSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 390K OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 366MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 18POS datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 24TSSOP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 7.5VOUT 25W datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
THERMOSTAT 50 DEG NO 8-DIP datasheet.pdf
25POS M PC FILTER 1300PF datasheet.pdf