Panasonic Electronic Components ELC-15E103
ELC-15E103 picture photo
Mfg. Part Number
ELC-15E103
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10MH 300MA 4.6 OHM TH
Datasheet Download
ELC-15E103.pdf
Availability of ELC-15E103
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELC-15E103 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-15E103
Internal Part NumberEIS-ELC-15E103
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELC-15E Series 16/Apr/2012
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series15E
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10mH
Tolerance±10%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)4.6 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-15E103
Related LinksELC-1, ELC-15E103 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-15E103 Details Description
Related parts for ELC-15E103
CAP CER 100PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2.54MM 6POS PCB datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 500A DO200AB datasheet.pdf
CONN HDR 2.54MM TIN 2POS R/A datasheet.pdf
RELAY AC CUR SENS 120VAC CHAS MT datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
FUSE A10 GG 1A 500V datasheet.pdf