Panasonic Electronic Components ELC-15E103L
ELC-15E103L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-15E103L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10MH 300MA 4.6 OHM TH
Datasheet Download
ELC-15E103L.pdf
Availability of ELC-15E103L
QUANTITY
ELC-15E103L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-15E103L
Internal Part NumberEIS-ELC-15E103L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series15E-L
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10mH
Tolerance±10%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)4.6 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 3 Leads
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-15E103L
Related LinksELC-1, ELC-15E103L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-15E103L Details Description
Related parts for ELC-15E103L
POWER COUPLER datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V/8V 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
PVC GRMMET TS35 AL SUP RAIL datasheet.pdf
PMR5/PMR7 CORNER BOX datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
750 TB PLU PLU WF LOW-T datasheet.pdf
CAP FILM 270 NF 10% 1600VDC RAD datasheet.pdf