Panasonic Electronic Components ELC-15E180L
ELC-15E180L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-15E180L
Brief Description
FIXED IND 18UH 4.5A 24 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-15E180L.pdf
Availability of ELC-15E180L
QUANTITY
ELC-15E180L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-15E180L
Internal Part NumberEIS-ELC-15E180L
FamilyFixed Inductors
Series15E-L
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±20%
Current Rating4.5A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)24 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 3 Leads
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-15E180L
Related LinksELC-1, ELC-15E180L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-15E180L Details Description
Related parts for ELC-15E180L
CONN HDR BRKWAY 25/26POS DUAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU DUAL 14-TSSOP datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 25A 380V datasheet.pdf
LED MT SR VERT 10MM UNIV datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CERAMIC FILTER datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
3300UF 63V 22X50 datasheet.pdf