Panasonic Electronic Components ELC-15E221L
ELC-15E221L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-15E221L
Brief Description
FIXED IND 220UH 2A 140 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-15E221L.pdf
Availability of ELC-15E221L
QUANTITY
ELC-15E221L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-15E221L
Internal Part NumberEIS-ELC-15E221L
FamilyFixed Inductors
Series15E-L
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±10%
Current Rating2A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 3 Leads
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-15E221L
Related LinksELC-1, ELC-15E221L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-15E221L Details Description
Related parts for ELC-15E221L
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 24V datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LAMP INCAND 3MM WIRE TERM 5V datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR CM OCP HV 24DIP datasheet.pdf
TRANS NPN BIPO HI FREQ PCP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SHLD END 10 COL datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf