Panasonic Electronic Components ELC-15E391
ELC-15E391 picture photo
Mfg. Part Number
ELC-15E391
Brief Description
FIXED IND 390UH 1.5A 190 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-15E391.pdf
Availability of ELC-15E391
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELC-15E391 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-15E391
Internal Part NumberEIS-ELC-15E391
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELC-15E Series 16/Apr/2012
FamilyFixed Inductors
Series15E
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating1.5A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-15E391
Related LinksELC-1, ELC-15E391 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-15E391 Details Description
Related parts for ELC-15E391
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 50V SOT363 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf