Panasonic Electronic Components ELC-15E562
ELC-15E562 picture photo
Mfg. Part Number
ELC-15E562
Brief Description
FIXED IND 5.6MH 390MA 2.6 OHM TH
Datasheet Download
ELC-15E562.pdf
Availability of ELC-15E562
QUANTITY
ELC-15E562 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-15E562
Internal Part NumberEIS-ELC-15E562
Material - Core-
Inductance5.6mH
Tolerance±10%
Current Rating390mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.6 Ohm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-15E562
Related LinksELC-1, ELC-15E562 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-15E562 Details Description
Related parts for ELC-15E562
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR CS4334 CODEC datasheet.pdf
BATT PK 15V AA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
CONN HEADR 32POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf