Panasonic Electronic Components ELC-15E562L
ELC-15E562L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-15E562L
Brief Description
FIXED IND 5.6MH 390MA 2.6 OHM TH
Datasheet Download
ELC-15E562L.pdf
Availability of ELC-15E562L
QUANTITY
ELC-15E562L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-15E562L
Internal Part NumberEIS-ELC-15E562L
Material - CoreFerrite
Inductance5.6mH
Tolerance±10%
Current Rating390mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.6 Ohm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 3 Leads
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-15E562L
Related LinksELC-1, ELC-15E562L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-15E562L Details Description
Related parts for ELC-15E562L
RES SMD 56.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf