Panasonic Electronic Components ELC-15E562L
ELC-15E562L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-15E562L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6MH 390MA 2.6 OHM TH
Datasheet Download
ELC-15E562L.pdf
Availability of ELC-15E562L
QUANTITY
ELC-15E562L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-15E562L
Internal Part NumberEIS-ELC-15E562L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series15E-L
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance5.6mH
Tolerance±10%
Current Rating390mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.6 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 3 Leads
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-15E562L
Related LinksELC-1, ELC-15E562L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-15E562L Details Description
Related parts for ELC-15E562L
TRANSF ADSL 100:25 OHM 440UH SMT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB50 DIE CAST datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 300 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
FF SAFETY SW AND ACTUATOR RED datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS TIN datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 1.27MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-3.63V 55W datasheet.pdf
CAP CER 4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf