Panasonic Electronic Components ELC-15E821L
ELC-15E821L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-15E821L
Brief Description
FIXED IND 820UH 1A 440 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-15E821L.pdf
Availability of ELC-15E821L
QUANTITY
ELC-15E821L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-15E821L
Internal Part NumberEIS-ELC-15E821L
FamilyFixed Inductors
Series15E-L
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance820µH
Tolerance±10%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)440 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 3 Leads
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-15E821L
Related LinksELC-1, ELC-15E821L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-15E821L Details Description
Related parts for ELC-15E821L
IC REG LDO 3.6V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 29POS SNGL TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 200POS SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" .50MM 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-2-0280 00300C SFTY EDGE datasheet.pdf
MINITEK SHRD STACKING HDR datasheet.pdf
PLUG INLINE 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
SCR 2000V 1290A E-PUK datasheet.pdf