Panasonic Electronic Components ELC-16B821L
ELC-16B821L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-16B821L
Brief Description
FIXED IND 820UH 880MA 580 MOHM
Datasheet Download
ELC-16B821L.pdf
Availability of ELC-16B821L
QUANTITY
ELC-16B821L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-16B821L
Internal Part NumberEIS-ELC-16B821L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series16B
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance820µH
Tolerance±10%
Current Rating880mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)580 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-16B821L
Related LinksELC-1, ELC-16B821L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-16B821L Details Description
Related parts for ELC-16B821L
CABLE BNC MALE W/O BOOT 72" datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO220AB datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 5M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZER 16-28 VDC 65-75DB PNL datasheet.pdf
RES 0.82 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf