Panasonic Electronic Components ELC-18B120L
ELC-18B120L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-18B120L
Brief Description
FIXED IND 12UH 6A 18 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-18B120L.pdf
Availability of ELC-18B120L
QUANTITY
ELC-18B120L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-18B120L
Internal Part NumberEIS-ELC-18B120L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
Series18B
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating6A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)18 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-18B120L
Related LinksELC-1, ELC-18B120L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-18B120L Details Description
Related parts for ELC-18B120L
CHOKE COMMON MODE 100.0UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PROG OVP 7CESIP datasheet.pdf
OSC PROG LVPECL 2.5V 250PPM SMD datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 280VAC 8A DIN datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 43 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf