Panasonic Electronic Components ELC-18B122L
ELC-18B122L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-18B122L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2MH 1A 440 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-18B122L.pdf
Availability of ELC-18B122L
QUANTITY
ELC-18B122L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-18B122L
Internal Part NumberEIS-ELC-18B122L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series18B
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.2mH
Tolerance±10%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)440 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-18B122L
Related LinksELC-1, ELC-18B122L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-18B122L Details Description
Related parts for ELC-18B122L
CONN PIN .062DIA 30GOLD WIREWRAP datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 220 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TAPE VINYL FOAM 1/2" X 5YD datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 76MA 8.2 OHM TH datasheet.pdf
DIODE SBR 100V 15A POWERDI5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf