Panasonic Electronic Components ELC-18B680L
ELC-18B680L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-18B680L
Brief Description
FIXED IND 68UH 4A 46 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-18B680L.pdf
Availability of ELC-18B680L
QUANTITY
ELC-18B680L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-18B680L
Internal Part NumberEIS-ELC-18B680L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
Series18B
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance68µH
Tolerance±10%
Current Rating4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)46 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-18B680L
Related LinksELC-1, ELC-18B680L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-18B680L Details Description
Related parts for ELC-18B680L
CONN HDR BRKWAY 24POS DUAL 30AU datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 8POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 0.012 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU ARM 24KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
RES 162K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf