Panasonic Electronic Components ELC-18E150L
ELC-18E150L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-18E150L
Brief Description
FIXED IND 15UH 5.4A 17 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-18E150L.pdf
Availability of ELC-18E150L
QUANTITY
ELC-18E150L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-18E150L
Internal Part NumberEIS-ELC-18E150L
FamilyFixed Inductors
Series18E-L
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating5.4A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)17 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.748" Dia (19.00mm)
Height - Seated (Max)0.988" (25.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-18E150L
Related LinksELC-1, ELC-18E150L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-18E150L Details Description
Related parts for ELC-18E150L
IDC CABLE - MDM26T/MC26M/X datasheet.pdf
IC INVERTER HEX OPN DRN 14-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 2MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 3W STER 24LLP datasheet.pdf
RES 34K OHM 0.4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LENS FOR CREE MX6 7 UP datasheet.pdf
FERRITE CORE ELP 7.4UH N87 datasheet.pdf
KIT STARTER EMETXE-I65M2-827E datasheet.pdf
LED XLAMP XP-L 2700K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf