Panasonic Electronic Components ELC-18E271L
ELC-18E271L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-18E271L
Brief Description
FIXED IND 270UH 2A 83 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-18E271L.pdf
Availability of ELC-18E271L
QUANTITY
ELC-18E271L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-18E271L
Internal Part NumberEIS-ELC-18E271L
FamilyFixed Inductors
Series18E-L
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±10%
Current Rating2A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)83 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.748" Dia (19.00mm)
Height - Seated (Max)0.988" (25.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-18E271L
Related LinksELC-1, ELC-18E271L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-18E271L Details Description
Related parts for ELC-18E271L
FIXED IND 100UH 1.5A 150 MOHM datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR TRI-ST 2B 8DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PIN RCPT .095"=L .049"DIA. datasheet.pdf
L37-3 SHEET 320X320X0.45MM datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 6X264" A CRS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO204AL datasheet.pdf