Panasonic Electronic Components ELC-18E272
ELC-18E272 picture photo
Mfg. Part Number
ELC-18E272
Brief Description
FIXED IND 2.7MH 650MA 890 MOHM
Datasheet Download
ELC-18E272.pdf
Availability of ELC-18E272
QUANTITY
ELC-18E272 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-18E272
Internal Part NumberEIS-ELC-18E272
FamilyFixed Inductors
Series18E
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.7mH
Tolerance±10%
Current Rating650mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)890 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.748" Dia (19.00mm)
Height - Seated (Max)0.988" (25.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-18E272
Related LinksELC-1, ELC-18E272 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-18E272 Details Description
Related parts for ELC-18E272
CAP CER 330PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO204AC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLSH 180TFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS STRGHT SKT datasheet.pdf