Panasonic Electronic Components ELC-18E391L
ELC-18E391L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-18E391L
Brief Description
FIXED IND 390UH 1.8A 120 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-18E391L.pdf
Availability of ELC-18E391L
QUANTITY
ELC-18E391L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-18E391L
Internal Part NumberEIS-ELC-18E391L
FamilyFixed Inductors
Series18E-L
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating1.8A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.748" Dia (19.00mm)
Height - Seated (Max)0.988" (25.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-18E391L
Related LinksELC-1, ELC-18E391L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-18E391L Details Description
Related parts for ELC-18E391L
LED SS BIPO RED/GRN DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf
CONN OSSP JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 51POS SMD SNGL ROW datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf