Panasonic Electronic Components ELC-18E821
ELC-18E821 picture photo
Mfg. Part Number
ELC-18E821
Brief Description
FIXED IND 820UH 1.1A 210 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-18E821.pdf
Availability of ELC-18E821
QUANTITY
ELC-18E821 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-18E821
Internal Part NumberEIS-ELC-18E821
FamilyFixed Inductors
Series18E
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance820µH
Tolerance±10%
Current Rating1.1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)210 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.748" Dia (19.00mm)
Height - Seated (Max)0.988" (25.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-18E821
Related LinksELC-1, ELC-18E821 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-18E821 Details Description
Related parts for ELC-18E821
RES SMD 681 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
JOYSTICK SERIES1 2AXIS W/BUTTON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
E2F-X1R5F1 W/ 5 METER CABLE datasheet.pdf
XFMR 50/60HZ PCB CL 0.2 2500:1 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.091UF RADIAL datasheet.pdf