Panasonic Electronic Components ELC-3GN470M
ELC-3GN470M picture photo
Mfg. Part Number
ELC-3GN470M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 240MA 1.95 OHM
Datasheet Download
ELC-3GN470M.pdf
Availability of ELC-3GN470M
QUANTITY
ELC-3GN470M Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-3GN470M
Internal Part NumberEIS-ELC-3GN470M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesN
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating240mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.95 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-3GN470M
Related LinksELC-3, ELC-3GN470M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-3GN470M Details Description
Related parts for ELC-3GN470M
FIXED IND 1MH 620MA 1.54 OHM SMD datasheet.pdf
CONN STACKER 36POS 0.100" T/H datasheet.pdf
CAP FILM 6.2UF 10% 720VDC RADIAL datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 90 OHM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 21PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM datasheet.pdf