Amphenol Pcd ELC121100
ELC121100 picture photo
Mfg. Part Number
ELC121100
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Adapters
Brief Description
CONN TERM BLK CARD EDGE 12POS
Datasheet Download
ELC121100.pdf
Availability of ELC121100
QUANTITY
ELC121100 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC121100
Internal Part NumberEIS-ELC121100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDIN Rails Terminal Blocks
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Adapters
SeriesELECTROCON ELC
Convert From (Adapter End)Terminal Blocks, Screw Connection, 12 Pos, 2 Rows
Convert To (Adapter End)Card Edge Connector, 12 Pos
Mounting TypeBoard Mounted
Wire Gauge14-26 AWG
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC121100
Related LinksELC1, ELC121100 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ELC121100 Details Description
Related parts for ELC121100
CONN EDGE DUAL .050 DIP 20 POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 28PLCC datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 1000V 43A SP4 datasheet.pdf
CONN PLUG 7 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 10A D2PAK datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
WIRING BRIDGE FOR MODULES datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 30W 5V OUTPUT CHAS datasheet.pdf
OSC TCXO 49.152MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf