Panasonic Electronic Components ELF-18N008A
ELF-18N008A picture photo
Mfg. Part Number
ELF-18N008A
Brief Description
LINE FILTER 20MH .8A N SERIES
Datasheet Download
ELF-18N008A.pdf
Availability of ELF-18N008A
QUANTITY
ELF-18N008A Order Process
Ship out your order
Specifications of ELF-18N008A
Internal Part NumberEIS-ELF-18N008A
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELF-xxN Series 23/Feb/2013
Standard Package500
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesN
Number of Lines2
Inductance20mH
Current800mA
DC Resistance (DCR)670 mOhm
Impedance-
Operating Temperature-20°C ~ 115°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.709" L x 1.083" W (18.00mm x 27.50mm)
Height (Max)1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELF-18N008A
Related LinksELF-1, ELF-18N008A Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELF-18N008A Details Description
Related parts for ELF-18N008A
FILTER LINE 5.8MH 4A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 536 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT AMBER W/WIRE 12" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf