Amphenol Pcd ELFD06120
ELFD06120 picture photo
Mfg. Part Number
ELFD06120
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5MM
Datasheet Download
ELFD06120.pdf
Availability of ELFD06120
QUANTITY
ELFD06120 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELFD06120
Internal Part NumberEIS-ELFD06120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesELFD
PackagingTray
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Number of Positions6
Positions Per Level3
Number of Levels2
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature105°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesInterlocking (Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELFD06120
Related LinksELFD, ELFD06120 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ELFD06120 Details Description
Related parts for ELFD06120
SIDACTOR MC BI 65V 400A TO-92 datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1/4 NPT 5V 12" datasheet.pdf
IC 1:4 DESERIALIZR W/LVDS 24SSOP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 20POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 28 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 277/480VAC datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf