Amphenol Pcd ELFH15120
ELFH15120 picture photo
Mfg. Part Number
ELFH15120
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5MM
Datasheet Download
ELFH15120.pdf
Availability of ELFH15120
QUANTITY
ELFH15120 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELFH15120
Internal Part NumberEIS-ELFH15120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesELFH
PackagingTray
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Number of Positions15
Positions Per Level15
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELFH15120
Related LinksELFH, ELFH15120 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ELFH15120 Details Description
Related parts for ELFH15120
IC MPU/RESET CIRC 3.08V SC70-3 datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 0.5A TO-226 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
STAGGERED ZIP STRIP POCKETS 32 C datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE PINS datasheet.pdf
SCR 1400V 175A TO-94 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf