KEMET ELG108M100AR2AA
ELG108M100AR2AA picture photo
Mfg. Part Number
ELG108M100AR2AA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
ELG108M100AR2AA.pdf
Availability of ELG108M100AR2AA
QUANTITY
ELG108M100AR2AA Order Process
Ship out your order
Specifications of ELG108M100AR2AA
Internal Part NumberEIS-ELG108M100AR2AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
Aluminum ELectrolytic Screw Terminal and Snap-In Capacitors
Featured ProductSnap-In Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesELG
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELG108M100AR2AA
Related LinksELG108M, ELG108M100AR2AA Datasheet, KEMET Distributor
ELG108M100AR2AA Details Description
Related parts for ELG108M100AR2AA
BATTERY PACK NICAD 12.0V 600MAH datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 50POS .100 GOLD datasheet.pdf
POT 1K OHM 7.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IC BUFFER TRI-ST QUAD 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SHELF FIXED 30X17.4X1.72" BE/GY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf