KEMET ELG108M200AT3AA
ELG108M200AT3AA picture photo
Mfg. Part Number
ELG108M200AT3AA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ELG108M200AT3AA.pdf
Availability of ELG108M200AT3AA
QUANTITY
ELG108M200AT3AA Order Process
Ship out your order
Specifications of ELG108M200AT3AA
Internal Part NumberEIS-ELG108M200AT3AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
Aluminum ELectrolytic Screw Terminal and Snap-In Capacitors
Featured ProductSnap-In Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesELG
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm @ 20kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELG108M200AT3AA
Related LinksELG108M, ELG108M200AT3AA Datasheet, KEMET Distributor
ELG108M200AT3AA Details Description
Related parts for ELG108M200AT3AA
JUMPER-H9992TR/1853GR/H9992TR 4" datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 170.1VC P600 datasheet.pdf
CABLE MINISAS INT M-M 36POS .5M datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADG904 datasheet.pdf
EVAL KIT FOR ISENSOR datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
EXTRACTOR TOOL-4338/4366 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 7.62MM datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 6LFCSP datasheet.pdf
CONN DUST CAP FOR SMA JACKS datasheet.pdf
EXTERNAL PASSIVE DUAL 2.4&5.0GHZ datasheet.pdf