KEMET ELG687M200AQ6AA
ELG687M200AQ6AA picture photo
Mfg. Part Number
ELG687M200AQ6AA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ELG687M200AQ6AA.pdf
Availability of ELG687M200AQ6AA
QUANTITY
ELG687M200AQ6AA Order Process
Ship out your order
Specifications of ELG687M200AQ6AA
Internal Part NumberEIS-ELG687M200AQ6AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
Aluminum ELectrolytic Screw Terminal and Snap-In Capacitors
Featured ProductSnap-In Capacitors
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesELG
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)121 mOhm @ 20kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.75A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELG687M200AQ6AA
Related LinksELG687M, ELG687M200AQ6AA Datasheet, KEMET Distributor
ELG687M200AQ6AA Details Description
Related parts for ELG687M200AQ6AA
IC OCTAL TRANSP LATCH 3ST 20-DIP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6V 20% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 4300PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
HEX NUT M14X1 FOR 0E-0K-0L-1S-1B datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 60 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
NQT10 HOTGAS NOZZLE 14 8X14 8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
3300UF 16V 12,5X25MM 105C 3000H datasheet.pdf