KEMET ELH478M080AS3AA
ELH478M080AS3AA picture photo
Mfg. Part Number
ELH478M080AS3AA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
ELH478M080AS3AA.pdf
Availability of ELH478M080AS3AA
QUANTITY
ELH478M080AS3AA Order Process
Ship out your order
Specifications of ELH478M080AS3AA
Internal Part NumberEIS-ELH478M080AS3AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
Aluminum ELectrolytic Screw Terminal and Snap-In Capacitors
Featured ProductSnap-In Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesELH
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELH478M080AS3AA
Related LinksELH478M, ELH478M080AS3AA Datasheet, KEMET Distributor
ELH478M080AS3AA Details Description
Related parts for ELH478M080AS3AA
SWITCH DIP LOW PROFILE 6POS 24V datasheet.pdf
IC SW REG SYNC STEP-DOWN 36-SSOP datasheet.pdf
CARD EDGE 72POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 0.225W 2208 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH datasheet.pdf
ASSY DOUBLER 15A 500V SFAST REC datasheet.pdf