KEMET ELH687M450AT6AA
ELH687M450AT6AA picture photo
Mfg. Part Number
ELH687M450AT6AA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
ELH687M450AT6AA.pdf
Availability of ELH687M450AT6AA
QUANTITY
ELH687M450AT6AA Order Process
Ship out your order
Specifications of ELH687M450AT6AA
Internal Part NumberEIS-ELH687M450AT6AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
Aluminum ELectrolytic Screw Terminal and Snap-In Capacitors
Featured ProductSnap-In Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesELH
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELH687M450AT6AA
Related LinksELH687M, ELH687M450AT6AA Datasheet, KEMET Distributor
ELH687M450AT6AA Details Description
Related parts for ELH687M450AT6AA
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWIT 16X16 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 71.5OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 3A TO263-5L datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 28POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
LIGHT PIPE 8 ELEMENT SHIELDED datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 20A AC/DC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf