Panasonic Electronic Components ELJ-DA820JF
ELJ-DA820JF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-DA820JF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 82UH 80MA 10 OHM SMD
Datasheet Download
ELJ-DA820JF.pdf
Availability of ELJ-DA820JF
QUANTITY
ELJ-DA820JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-DA820JF
Internal Part NumberEIS-ELJ-DA820JF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJ-xA,B,C,D Series 16/Dec/2013
ELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance82µH
Tolerance±5%
Current Rating80mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)10 Ohm Max
Q @ Freq19 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant7MHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-DA820JF
Related LinksELJ-D, ELJ-DA820JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-DA820JF Details Description
Related parts for ELJ-DA820JF
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf