Panasonic Electronic Components ELJ-FB120KF
ELJ-FB120KF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-FB120KF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 225MA 1.9 OHM SMD
Datasheet Download
ELJ-FB120KF.pdf
Availability of ELJ-FB120KF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELJ-FB120KF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-FB120KF
Internal Part NumberEIS-ELJ-FB120KF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJ-xA,B,C,D Series 16/Dec/2013
ELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesFB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance12µH
Tolerance±10%
Current Rating225mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.9 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 5MHz
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-FB120KF
Related LinksELJ-F, ELJ-FB120KF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-FB120KF Details Description
Related parts for ELJ-FB120KF
IC SCHMITT-TRIG INVTR 14-QFN datasheet.pdf
IC LINE DRIVER XDSL DIFF 16-QFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 8.31"L X 3.94"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CABLE STR FEMALE RCPT 12POS 1' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 70NS 48FBGA datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 20% 300VAC RADIAL datasheet.pdf