Panasonic Electronic Components ELJ-FB151KF
ELJ-FB151KF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-FB151KF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 95MA 11 OHM SMD
Datasheet Download
ELJ-FB151KF.pdf
Availability of ELJ-FB151KF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELJ-FB151KF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-FB151KF
Internal Part NumberEIS-ELJ-FB151KF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJ-xA,B,C,D Series 16/Dec/2013
ELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesFB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating95mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)11 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 1.5MHz
Frequency - Self Resonant5.5MHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-FB151KF
Related LinksELJ-F, ELJ-FB151KF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-FB151KF Details Description
Related parts for ELJ-FB151KF
JUMPER-H9991TR/1853RD/H9991TR 3" datasheet.pdf
EVAL MOD FOR TPS54314 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO204AC datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RING INSULKRIMP TAPED datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf