Panasonic Electronic Components ELJ-FB151KF
ELJ-FB151KF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-FB151KF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 95MA 11 OHM SMD
Datasheet Download
ELJ-FB151KF.pdf
Availability of ELJ-FB151KF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELJ-FB151KF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-FB151KF
Internal Part NumberEIS-ELJ-FB151KF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJ-xA,B,C,D Series 16/Dec/2013
ELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesFB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating95mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)11 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 1.5MHz
Frequency - Self Resonant5.5MHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-FB151KF
Related LinksELJ-F, ELJ-FB151KF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-FB151KF Details Description
Related parts for ELJ-FB151KF
IC ATTENUATOR AUDIO W/MUTE 8-DIP datasheet.pdf
IC MPU I186 25MHZ 68PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 150UF 20% 4V 1210 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6 OHM 5% 1000W datasheet.pdf
RES 277 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 18POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
TOOL IDC UNIT datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 330PF 100V 5% RADIAL datasheet.pdf