Panasonic Electronic Components ELJ-FB6R8MF
ELJ-FB6R8MF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-FB6R8MF
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 310MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
ELJ-FB6R8MF.pdf
Availability of ELJ-FB6R8MF
QUANTITY
ELJ-FB6R8MF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-FB6R8MF
Internal Part NumberEIS-ELJ-FB6R8MF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating310mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 5MHz
Frequency - Self Resonant26MHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-FB6R8MF
Related LinksELJ-F, ELJ-FB6R8MF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-FB6R8MF Details Description
Related parts for ELJ-FB6R8MF
CONN HEADER .100 SINGL R/A 5POS datasheet.pdf
IC ADSL LINE DRIVER LP 20-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 3A 60 MOHM TH datasheet.pdf
POUCH LEATHER 4 POCKET datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 940W 24A M216 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
ADPT CBL SAE TO CBL 16AWG .61M datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf