Panasonic Electronic Components ELJ-FC180KF
ELJ-FC180KF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-FC180KF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 65MA 5.4 OHM SMD
Datasheet Download
ELJ-FC180KF.pdf
Availability of ELJ-FC180KF
QUANTITY
ELJ-FC180KF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-FC180KF
Internal Part NumberEIS-ELJ-FC180KF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJ-xA,B,C,D Series 16/Dec/2013
ELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesFC
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance18µH
Tolerance±10%
Current Rating65mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.4 Ohm Max
Q @ Freq25 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-FC180KF
Related LinksELJ-F, ELJ-FC180KF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-FC180KF Details Description
Related parts for ELJ-FC180KF
Crystal 16.6670MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 18-24AWG TIN datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2040S/X 2" datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1.2K OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .229M 39POS datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 380MA 2.73 OHM datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf