Panasonic Electronic Components ELJ-FC1R8JF
ELJ-FC1R8JF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-FC1R8JF
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 160MA 950 MOHM
Datasheet Download
ELJ-FC1R8JF.pdf
Availability of ELJ-FC1R8JF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELJ-FC1R8JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-FC1R8JF
Internal Part NumberEIS-ELJ-FC1R8JF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesFC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.8µH
Tolerance±5%
Current Rating160mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)950 mOhm Max
Q @ Freq25 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant85MHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-FC1R8JF
Related LinksELJ-F, ELJ-FC1R8JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-FC1R8JF Details Description
Related parts for ELJ-FC1R8JF
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
IC CODEC 16BIT SER 48-LQFP datasheet.pdf
WRENCH BOX END 1-11/16"X1-7/8" datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 AXIAL datasheet.pdf
PLUG ASSY,104 POSN,AMPLIMITE datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 80V SMD datasheet.pdf