Panasonic Electronic Components ELJ-FC3R9JF
ELJ-FC3R9JF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-FC3R9JF
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 130MA 1.4 OHM
Datasheet Download
ELJ-FC3R9JF.pdf
Availability of ELJ-FC3R9JF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELJ-FC3R9JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-FC3R9JF
Internal Part NumberEIS-ELJ-FC3R9JF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesFC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance3.9µH
Tolerance±5%
Current Rating130mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.4 Ohm Max
Q @ Freq25 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-FC3R9JF
Related LinksELJ-F, ELJ-FC3R9JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-FC3R9JF Details Description
Related parts for ELJ-FC3R9JF
LED LT BAR 8.89X3.81MM QUAD YLW datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.1A 350 MOHM SMD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M10-1.25 6H 4-20MA datasheet.pdf
FUSE 200A 690V 1KN/80 AR UC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V +/-12V datasheet.pdf