Panasonic Electronic Components ELJ-LC2R2MF
ELJ-LC2R2MF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-LC2R2MF
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 520MA 330 MOHM
Datasheet Download
ELJ-LC2R2MF.pdf
Availability of ELJ-LC2R2MF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELJ-LC2R2MF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-LC2R2MF
Internal Part NumberEIS-ELJ-LC2R2MF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJ-xA,B,C,D Series 16/Dec/2013
ELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating520mA
Current - Saturation1.05A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)330 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-LC2R2MF
Related LinksELJ-L, ELJ-LC2R2MF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-LC2R2MF Details Description
Related parts for ELJ-LC2R2MF
IC OPAMP DIFF 500KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/CAP 8CKT datasheet.pdf
SWITCH LIMIT WHEEL PLUNG SPDTX2 datasheet.pdf
IC ADC 18BIT I2C 3.75SPS 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf