Panasonic Electronic Components ELJ-NC12NKF
ELJ-NC12NKF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-NC12NKF
Brief Description
FIXED IND 12NH 270MA 340 MOHM
Datasheet Download
ELJ-NC12NKF.pdf
Availability of ELJ-NC12NKF
QUANTITY
ELJ-NC12NKF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-NC12NKF
Internal Part NumberEIS-ELJ-NC12NKF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJ-xA,B,C,D Series 16/Dec/2013
ELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance12nH
Tolerance±10%
Current Rating270mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)340 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant2.2GHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-NC12NKF
Related LinksELJ-N, ELJ-NC12NKF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-NC12NKF Details Description
Related parts for ELJ-NC12NKF
IC NVSRAM 256KBIT 120NS 28EDIP datasheet.pdf
ENDPLATE BLUE ZDU 6-2 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 44A 5X6 PQFN datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG RED datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 6.3V NP0 01005 datasheet.pdf