Panasonic Electronic Components ELJ-NC56NKF
ELJ-NC56NKF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-NC56NKF
Brief Description
FIXED IND 56NH 200MA 630 MOHM
Datasheet Download
ELJ-NC56NKF.pdf
Availability of ELJ-NC56NKF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELJ-NC56NKF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-NC56NKF
Internal Part NumberEIS-ELJ-NC56NKF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJ-xA,B,C,D Series 16/Dec/2013
ELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance56nH
Tolerance±10%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)630 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant670MHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-NC56NKF
Related LinksELJ-N, ELJ-NC56NKF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-NC56NKF Details Description
Related parts for ELJ-NC56NKF
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 4DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 470 OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 130UF 350V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FUSE GLASS 250VAC datasheet.pdf
26500 57C 55#20 2#12 PIN RECP datasheet.pdf
CAP POLY 180UF 0.2 2.5V SMD datasheet.pdf